خرید مانیتور

خرید مانیتور مناسب(۱)

LCD یا LED ؟

شاید برخی ندانند که مانیتور های LED همان مانیتور های LCD هستند با این فرق که برای نور پس زمینه از LED ها استفاده شده است. درباره این مطلب و اختلافات موجود در آنها در مطلبی جداگانه صحبت کرده ایم ولی مجدداً یادآور می شویم که مصرف پائین تر انرژی و وضوح بالاتر ، از برتری های مانیتورهای LED است.

اخیراً مانیتور های super LED هم وارد رقابت بازار شده اند که طبیعتاً کیفیت بالاتری را در ازای پول بیشتر ارائه می دهند. یا مثلاً مانیتورهایی که امکان دیدن تصاویر سه بعدی را دارند.

در همین ابتدا عرض می کنیم که همه ی مشخصات اضافی مانیتورها خوب اند منتهی باید دید که برای چه کسی ؟ شاید شما از جمله افرادی باشید که نیازی به داشتن این ویژگی های اضافی نداشته باشید پس لازم است قبل از خرید و انتخاب یک مدل ، نیاز سنجی صحیحی از خود بعمل آورید تا بی جهت متحمل پرداخت هزینه های بالا نشوید.

بطور مثال برای فردی که تمام کارش با کامیپوتر محدود می شود به تایپ و اسناد اینچنینی ، لزوم قابلیت سه بعدی یا تکنولوژی super LED امری دور از ذهن است.

انواع مانیتور

اندازه مانیتور:

تقریبا اولین معیار در انتخاب اکثر کاربران، سایز مانیتور است. سایز مناسب برای مانیتور مورد نیاز شما، براساس فضای موجود در میز کار، نوع کار و البته بودجه شما، انتخاب می‌شود.

حداکثر رزولوشن اکثر مانیتورهای موجود در بازار 1080p یا ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است پس هر چه سایز نمایشگر بزرگتر شود، تصاویر کشیده شده و کیفیت آنها کاسته شود.

اندازه مانیتور

وضوح تصویر یا رزولوشن :

وضوح تصویر یا رزولوشن در واقع میزان فضای صفحه نمایش را مشخص می کند و می توان گفت که هر چقدر وضوح تصویر بیشتر باشد،اطلاعات بیشتری در صفحه ی مانیتور شما جا می شود.

در واقع هر چه رزولوشن نمایشگر بیشتر باشد، امکان استفاده همزمان از چند برنامه برروی صفحه راحت‌تر می‌شود یا به عبارت دیگر تعداد کلمات بیشتری بر روی صفحه، جا می‌شوند.

به عنوان مثال در پخش فیلم و عکس، رزولوشن بالاتر به معنی تصویر شارپ و واضح‌تر است.امروزه اغلب مانیتور ها با کیفیت ۱۰۸۰p عرضه می شوند پس دقت کنید اگر با رزولوشن های پائین تری در مانیتورهای خیلی بزرگ مواجه شدید بدانید که این حالت ، بر کیفیت اثر منفی می گذارد.

وضوح تصویر

پورت ها

ویژگی بعدی که در ظاهر نمایان است ، مربوط است به پورت های مانیتور. بسیار پر اهمیت است که مانیتور پورت های متنوعی از جمله HDMI و DVI داشته باشد زیرا می توانید دستگاههای بیشتری را به مانیتور خود متصل کنید ولی اگر استفاده ای از این پورت ها نخواهید داشت همان پورت VGA کافیست.

حال کمی از ظاهر مانیتور بگذریم و درباره ویژگی های پخش و ویژگی های تصویر صحبت کنیم.یکی از اصلی ترین موارد مهم در بیان خصوصیات تصویر ، رزولوشن مانیتور است. در باره ی این مطلب قبلاً صحبت کرده ایم. ولی از معیار دیگری به نام کنتراست هم نباید غافل شد.

پورت مانیتور

کنتراست

همانطور که در مطالب پیشین در مورد کنتراست صحبت کردیم کنتراست ، نسبتی است عددی که فاصله ی بین روشن ترین سفید را با تاریک ترین سیاه بیان می کند.

در واقع این عدد هرچه بزرگتر باشد توانایی مانیتور در تفکیک رنگ ها و پخش رنگهای زنده بالاتر خواهد بود در نتیجه رنگهای زنده تر و واقعی تری را مشاهده خواهید کرد. اما متأسفانه در طول این چند سال اخیر ، این معیار مهم تبدیل به یکی از ابزارهای تبلیغاتی سازندگان مانیتور ها شده است .

طبیعی است که در عرصه ی تبلیغات ، از هیچ زیاده گویی و اغراقی دریغ نمی شود. اگر سری به بازار زده باشید و از فروشندگان درباره ی کنتراست سوال کرده باشید ، متوجه شده اید که پاسخ آنها اشاره به کنتراست دینامیک دارد.

کنتراست دینامیک حداکثر میزان روشنایی و تاریکی است که یک پیکسل می تواند در فریم های متوالی داشته باشد اما متأسفانه کنتراست دینامیک عددی کاربردی برای سنجش و توان تصویری مانیتور نیست زیرا این عدد که دارای دو مولفه سفید و سیاه در مانیتور است ، دقیق و واقعی نیست زیرا این نسبت با زمانی که LED صفحه نمایش خاموش است سنجیده می شود یعنی ملاک آخرین سیاهی را ، خاموشی LED قرار می دهند.

گفتنی است که این اختلاف برای عموم کاربران مانیتور و تلویزیون مشهود و محسوس نیست ولی در جای خود مهم جلوه می کند.

کنتراست

زاویه دید

این مشخصه از دیگر مواردی است که لازم است به آن توجه کنید تا در دام تبلیغات قرار نگیرید. برخی فروشندگان در معرفی محصولات خود می گویند که این مانیتور تا زاویه ۱۷۰ درجه نیز دیده می شود.

البته این ادعای درستی است ولی در زاویه دید ۱۷۰ درجه ، سطح مانیتور از نظر شما به قدری کوچک می شود که عملاً هیچ چیز قابل درک نیست. پس اگر از جمله افرادی هستید که معمولا از روبرو با مانیتور خود کار می کنید نیازی نیست برای داشتن زاویه دید بیشتر ، هزینه ی اضافی دریافت کنید.

فروشگاه اینترنتی officestock با ارائه ی انواع مانیتور دست دوم وارداتی می تواند یک خرید مطمئن را به شما ارائه دهد با مراجعه به صفحه فروشگاه سایت میتوانید با خیال راحت هر آنچه را نیاز دارید خرید کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.