نحوه خرید اسکنر

چگونه یک اسکنر مناسب بخریم؟

خرید یک اسکنر به عوامل متعددی همچون سایز اسناد، نوع اسناد (متن، عکس، کارت ویزیت و کتاب)، میزان استفاده و حتی فواصل زمانی استفاده از دستگاه وابسته است.

با توجه به این نکات، خرید یک اسکنر کاربردی و مناسب با هزینه ای متعادل می تواند به امری چالش بر انگیز تبدیل شود.

فارغ از تعداد شرکت هایی که اسکنر تولید می کنند، اسکنرها در مدل های مختلف و با کاربردها و اندازه های متفاوت ساخته می شوند.

قبل از خرید می توانید با پرسیدن سوالاتی از خود در خصوص اسکنر مورد نیاز و بودجه تان، دستگاه مناسب را تشخیص دهید و بدانید دقیقا چه دستگاهی با چه خصوصیاتی مورد نیازتان است.

چه چیزی را بیشتر اسکن می کنید؟

دانستن اینکه در صورت خرید یک اسکنر چه چیزهایی را ممکن است بیشتر اسکن کنید، می تواند به هدف گذاری شما برای خرید اسکنر مورد نیازتان کمک زیادی کند.

اغلب اوقات، تصاویر یا اسناد متنی برای اسکن مورد استفاده قرار می گیرند اما گزینه هایی مانند کتاب، صفحات مجلات، تمبر، اسلاید، کارت ویزیت و حتی نگاتیو عکس هم هستند که ممکن است شما بیشتر بخواهید آنها را اسکن کنید.

روزانه چه میزان برگه اسکن می کنید؟

بسته به حجم کار شما یا تعداد اسنادی که اسکن میکنید میتواند اسکنر متفاوت باشدبه گونه ای که استفاده از یک اسکنر فلت برای اسکن تعداد زیادی اسناد در یک بایگانی کار عقلانه ای نیست و همچنین استفاده از یک اسکنر فیدر سرعت بالا برای مصرف خانگی صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

**ضمنا اگر به صورت متناوب باید کاغذهایی را به صورت پشت و رو اسکن کنید، بهتر است در فکر خرید اسکنری با قابلیت اسکن دوروی صفحات باشید**

چه سایز اسناد یا تصاویری را بیشتر اسکن می کنید؟

آنچنان که تنوع سایز اسکن از یک عکس۴*۳ تا یک نقشه بزرگ میتواند وسیع باشد. برای مثال در صورتی که باید پوسترهایی در سایز A3 اسکن کنید، مطمئنا خرید یک اسکنر با حداکثر سایزA4کار عاقلانه ای نیست.

چه رزولوشنی مد نظر شماست؟

رزولوشن یا همان وضوح تصویر برای اسکن اسناد متنی مساله مهمی به حساب نمی آید. حتی تفکیک تصویری تا ۲۰۰ نقطه در اینچ نیز می تواند برای اسکن یک سند متنی کیفیتی کافی و مناسب ارائه دهد، حال آنکه همه اسکنرها حداقل با رزولوشن ۳۰۰ نقطه بر اینچ عرضه می شوند اما برای تصاویر، بهتر است با رزولوشن ۶۰۰ نقطه بر اینچ عملیات اسکن را انجام داد تا هنگام پرینت عکس، کیفیتی معقول به دست آید.
برای اسکن نمونه های مختلف، باید رزولوشن های متفاوتی را به صورت پیش فرض رعایت کرد. برای مثال برای اسکن یک نگاتیو یا تمبر بهتر است رزولوشنی بالا را مورد استفاده قرار داد تا بتوان فایل اسکن شده را به اندازه کافی و بدون کاهش کیفیت بزرگ کرد.

اسکنرهای خوابیده‌ یا Flat

این نوع اسکنرها از یک صفحه شیشه‌ای تخت تشکیل شده‌ که روی نوار حسگرهای نوری قرار می‌گیرد، کاغذ یا اشیایی چون کتاب باز شده روی شیشه گذاشته می‌شوند.

اسکنرهای خوابیده رایج ترین نوع اسکنرها هستند . این دسته از اسکنر ها معمولا دارای کاربری خانگی می باشند.در کل خرید این نوع اسکنر برای کاربری خانگی  و سبک مناسب است.

اسکنر فلت

اسکنرهای برگه‌خور یا Feeder

در این نوع اسکنرها، نوار حسگرهای نوری (برخلاف اسکنرهای خوابیده) بی‌حرکت است و در عوض برگه‌ای که اسکن می‌شود روی نوار حرکت می‌کند.

این نوع اسکنر برای کسانی که می‌خواهند حجم بزرگی از اسناد را اسکن کنند و به متن قابل ویرایش دست یابند، بسیار مناسب است .

این اسکنرها دارای ورودی اسناد یاAutomatic Document Feeder) ADF ) هستند.
معمولا اسکنرهای دارای فیدر از سرعت بالاتری نسبت به انواع فلت برخوردارهستند اما در این نوع اسکنرها امکان جمع شدن کاغذ و اسناد نیز وجود دارد به همین دلیل از این لحاظ، اسکنرهای خوابیده مناسب‌تر هستند.

سرعت بالا و سهولت کار با این دستگاه ها موجب شده تا بتوان به سادگی از آنها در سازمان ها و ادارات استفاده کرد. خرید این دسته از اسکنر ها برای کار های اداری و سازمانی توصیه می شود.

اسکنر فیدر

اسکنرهای فلت فیدر

این نوع اسکنر ترکیبی از دو نوع اسکنر فلت و فیدر میباشد قسمت تحتانی اسکنر قسمت فلت و قسمت فوقانی آن فیدر یا ADF  میباشد.

استفاده از این نوع اسکنر برای مصارفی پیشنهاد میشود که کاربر مجبور به اسکن انواع اسناد با جنس کاغذ متفاوت چه از لحاظ ضخامت وچه از لحاظ طول عمر کاغذ میباشد.

این اسکنرها قادرند کلیه انواع اسناد کاغذی را اسکن کنند.

اسکنر فلت فیدر

اسکنر نقشه

پس از تولید گسترده اسکنر های اسناد و استفاده از اسکنرهای اسناد در  سازمان ها و ادارات مختلف، جهت تهیه نسخه الکترونیک اسناد و آرشیو آن ها، نیاز به اسکنرهای طولی که قابلیت اسکن نقشه و اسناد با عرض بزرگتر از A3 داشته باشند بشدت احساس شد.

کاربرد این اسکنر ها اغلب اسکن اسناد بزرگ، نقشه های مهندسی و جغرافیایی بودند که نهایتاً منجر به تولید اسکنرهای عریضی به نام اسکنر نقشه ( Map Scanner ) گردید.

اسکنر نقشه یا اسکنر سایز بزرگ ( Large Format Scanner ) ، توانایی اسکن اسناد با عرض های بیشتر از A3 را دارند.

این نوع اسکنر ها می توانند از کوچکترین سایز کاغذ تا سایزهای بزرگ تر مانند A0 و حتی بیشتر ( ۴۴ اینچ ، ۵۲ اینچ و… ) اسکن نمایند.

اسکنر نقشه

فروشگاه اینترنتی officestock با ارائه ی انواع اسکنر دست دوم وارداتی می تواند یک خرید مطمئن را به شما ارائه دهد با مراجعه به صفحه فروشگاه سایت میتوانید با خیال راحت هر آنچه را نیاز دارید خرید کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.