انواع اسکنر - آفیس استوک

انواع اسکنر

در خانه، ادارات و شرکت ها و دیگر مراکز، برای انجام اسکن، نیاز انواع اسکنر می باشد. با توجه به کاربردی که هرکدام از انواع اسکنر دارند در مصارف مختلفی به کار می روند.

در دهه 2000 اسکنرهای کامپیوتری شناخته شدند  و روز به روز در حال پیشرفت و توسعه بیشتر هستند. امروزه یکی از پرکاربردترین تجهیزات در ادارات ، شرکتها و سازمان ها به شمار می آید و علت آن این است که این مراکز نیاز حیاتی به ذخیره تمام مدارک و اسناد و همچنین نگهداری از آن ها را دارند.

برای آشنایی بیشتر با انواع اسکنر(پویشگر) و همچنین راهنمایی برای خرید اسکنر مناسب فضای کاری و خانگی خود، در ادامه با شرکت آفیس استوک همراه باشید.

اسکنر

اسکنر دستگاهی است که به وسیله آن می توان تصاویر، مدارک، اسناد، نقشه ها و دیگر محتواهایی که به صورت کاغذی هستند را اسکن کرده و به صورت یک فایل دیجیتال در رایانه ذخیره سازی کرد. و به این صورت می توان از این اسناد و مدارک به خوبی محافظت کرده و همچنین دسترسی سریع‌تری به آن‌ها داشته باشیم.

سازوکار اسکنر پیچیده نیست در واقع براساس اصل بازتاب و انتقال کار میکند به این صورت که یک نور درخشان به کاغذ، تصویر و یا مدرک تابیده می شود تا به یک کپی دیجیتالی تبدیل شود و سپس با استفاده از آینه و لنز روی یک حسگر حساس به نور، منعکس می‌گردد.

امروزه از فناوری های پیشرفته‌تری در اسکنر‌ها استفاده می‌شود که از جمله این فناوری های می توان به CCD(سنسور تصویری) ، CIS(سنسور تصویر تماسی) اشاره نمود.

انواع اسکنر - آفیس استوک

انواع اسکنر

اسکنر تخت (Flatbed Scanner)

یکی از رایج ترین و ساده‌ترین اسکنرهای موجود در بازار که کاربرد خانگی و اداری دارد و اولین نوع اسکنر که اکثرا همه ما این دستگاه را در سازمان‌ها و ادارات مختلف مشاهده کرده‌ایم، اسکنر تخت می‌باشد. این دستگاه شامل یک صفحه تخت با قطر کم است. به این صورت که درب آن را باز می کنیم و مدارک و یا تصاویر خود را بین درب و صفحه قرار می دهیم و عملیات اسکن به راحتی انجام میشود.

با توجه به سایز این دستگاه از تصاویر کوچک 3*4 گرفته تا سایز کاغذ A4 را اسکن می‌کند. و کیفیت خوب و قابل قبولی را ارائه می‌دهد. اما سرعت اسکن این دستگاه بسیار کم می‌باشد و در صورت بالا بودن تعداد مدارک مورد نیاز اسکن، زمان زیادی را باید صرف این دستگاه کرد.

انواع اسکنر - آفیس استوک

 اسکنر اسناد (Sheedfed Scanner or Document Scanner)

این نوع اسکنر‌ها از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به پرینترهای لیرزی دارند. برخلاف اسکنر های تخت که می‌بایست اسناد و مدارک به صورت تکی وارد اسکنر قرار شوند، این اسکنر تعداد زیادی اسناد و کاغذ را به راحتی (بصورتی عمودی و افقی) در زمان خیلی کمتر اسکن می‌کند. در واقع این دستگاه از سینی کاغذ تغذیه کرده و کاغذها از روی سنسور عبور کرده و در سینی خروجی انباشته می‌شوند.

اسکنر اسناد دارای سه بخش اساسی است:

  • ماژول اسکن
  • ورق کالیبراسیون
  • فیدر ورق

ظرفیت فیدر ورق در مدل‌های متخلف این اسکنر، متفاوت بوده و بین 10 تا 100 صفحه متغییر می‌باشد و می توان با زدن یک دکمه تعداد زیادی مدارک، تصویر، یا اسناد را اسکن نمود. همچنین از دیگر مزایای این دستگاه می‌توان قابلیت اسکن دوطرفه و همچنین فضای کمتری که این دستگاه اشغال می‌کند، اشاره کرد.

برخی مدل های این نوع اسکنر دارای قابلیت های پیشرفته‌تری نیز هستند که فرایند اسکن را سریع‌تر و با کیفیت‌تری میکند. به دلیل سرعت و کارایی بالای این دستگاه، مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها و ادارت بوده و قیمتی بالاتر از اسکنر تخت دارند.

انواع اسکنر - آفیس استوک

اسکنر قابل حمل(Portable Scanner)

این اسکنر‌ها اندازه کوچکی داشته و به راحتی حمل می شوند. سازوکار این اسکنر مانند اسکنر اسناد است اما با اندازه کوچکتر و به همین علت سرعت کمتر و ظرفیت ورودی صفحه کمتری دارند.

این دستگاه به دلیل اندازه و کارایی که دارد در مصارف خانگی مناسب تر هستند و به راحتی به با اتصال USB به کامپیوتر متصل می شود. البته به این نکته باید توجه داشت که این اسکنر برای اسکن کردن تصاویر کیفیت نسبتا بالایی ندارد.

انواع اسکنر - آفیس استوک

اسکنر دستی(Handy Scanner)

این نوع اسکنر کاربرد شخصی دارد و می‌توان به وسیله‌ی آن می‌توان مدارک، کتاب و یا تصاویر مورد نظر خود را به صورت دیجیتال وارد رایانه کرد. به دلیل اندازه کوچک و قابل حملی که دارد به آن اسکنر دستی می‌گویند.

این دستگاه به این صورت است که باید خودمان به صورت دستی اسکنر را بر روی اسناد خود حرکت دهیم تا اسکن کامل شود.

انواع اسکنر - آفیس استوک

برای خرید اسکنر مورد نظر خود باید به کارایی انواع اسکنر توجه داشته باشید برای مثال برای اسکن تعداد بالایی از اسناد و مدارک بهترین گزینه اسکنر اسناد(Sheedfed Scanner) است چون در زمان بسیار صرفه‌جویی شده و بهره‌وری بیشتر برای کاربر دارد.

با توجه به وضعیت اقتصادی امروز، تهیه یک اسکنر مناسب برای کاربر بسیار گران‌تمام میشود. اما می‌توان با خرید اسکنرهای استوک(درحد نو) ،از شرک‌های معتبر وارد کننده استوک‌های اروپایی و آمریکایی، در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد.

یکی از شرکت های معتبر وارد کننده ماشین‌آلات اداری استوک، شرکت آفیس استوک می‌باشد که تمام محصولات این شرکت از بازارهای معتبر بین المللی خریداری و توسط کارشناسان مجموعه تست می شوند. برای سفارش محصول مدنظر خود از فروشگاه دیدن فرمایید.

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *